GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 8214344
nr 821 4344
Porslin
2-del, bland annat. majolika, , längd: 20-30
Kondition: skador
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 22 april 2013
kl 18:57:03
22/4 12:14:12
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.